I lördags hade vi hemmapremiär i div 7 för vårt U15 lag. Efter en hackig start med blandade insatser i premiären mot HGH, ville vi se en klar förbättring i denna match. Vi ville se att vi förde matchen, hade ett snabbare passningsspel och anföll mer kollektivt och med mer spelare i varje anfall.
Matchen var intressant i ungefär 15 minuter. Sedan stod det 4-0 till oss VGLT var knäckta för dagen. Det är en match där vi i princip spelar anfallsspel i nästan alla 80 minuter vilket gav oss möjlighet att uppfylla de vi ville se inför matchen. Vi hade mycket spelare med i anfallen, vi kunde fylla upp alla korridorer och vi gjorde ett par riktigt fina spelmål med kombinationer och avslut i precis de ytor vi vill komma åt.
I övrigt är det inte mycket att orda om. Det blev en ganska avslagen tillställning i takt med att målen trillade in i snitt 4-5 minut. Kul att vi fick göra mycket mål och att vi spred ut målskyttet på 10 spelare.
VGLT är precis som vi ett blandat 05/06- lag och även de hade med någon 07- spelare precis som vi. Detta var deras premiär och det är första 11-manna matcherna för dem så vi får anta att de är klart förbättrade till höstsäsongen. De ´fick inte mycket att orda om i denna matchen, men lyckades spela sig igenom någon gång och den gången rädda stolpen oss från att spräcka nollan bakåt.
Filmen ska bara processas sen läggs den ut till er alla. ´Denna gången kommer highlightsen att vara fullt tillräckliga att se på..
MVH
Andreas