Måndagens träningsplan var minst sagt vattensjuk...fast det är som det ska vara eftersom det var Nissan som utgjorde träningsanläggning.
- Vi jobbar med en grupp människor som ska prestera tillsammans och ibland behöver man bryta av med andra aktiviteter där spelarna kan slappna av på ett annat sätt, säger tränare Håkan Magnusson.
Truppen hade på förhand fått reda på att måndagens träning skulle handla om vatten. Vad de då inte visste var att Halmstad Roddklubb öppnade sina dörrar för ISH för ett pass med rodd. Engagemanget gick att ta på. De duktiga instruktörerna fick igång hela truppen utmed Nissans stränder. Några lyckades riktigt bra med att kombinera årtag med sina tre kamraterna i båten medan andra fick kämpa hårt för att koordinera rörelserna.
- Jag trodde jag skulle dö, säger Isabelle Axeldal.
- Ska man verkligen sitta på denna smala bräda, säger Matilda Olsson.
Det var några av kommentarerna från spelarna.
Halmia har under den senaste perioden haft mycket matcher och mycket träningar därför var det passande att bryta av med någon annan aktivitet.
- Det är skönt att göra något där man inte behöver prestera maximalt utan bara kan slappna av och skratta tillsammans. Det ger ny energi, säger Catarina Nilsson efter roddpasset.
Halmia har en svår match framför sig med match mot IFK Norrköping på lördag där laget ska försöka hänga med Mariebo och Böljan i toppen. Matchen går på anrika Idrottsparken i Norrköping. I division 2 har ISH chans att ta sig upp på medaljplats då laget möter Tvååker på bortaplan. Den matchen spelas söndag.