som bäst på att förbereda Sveriges F-16-landslag inför EM-kvalet som går i mitten av oktober i Rumänien. I förberedelserna ingår bland annat två landskamper mot Norge den 18 och 20 september.
Halmia har i dagsläget fem spelare som är aktuella för kvalet och en av dem är Matilda Olsson som i dag blev uttagen till matcherna.
- Jag är väldigt glad över att jag kom med och ser fram emot fem roliga dagar i Norge. Jag är i bra form och är sjukt laddad, säger Matilda Olsson.
Även Ebba Hed, Matilde Abrahamsson, Alva Hed och Vilma Rydell är aktuella för Sveriges F-16-landslag men är denna gång kvar hemma i Halmstad för match mot Mariebo i division 1.
Sverige möter för övrigt Slovakien, Rumänien och Ryssland i EM-kvalet och matcherna går mellan den 12 och 17 oktober.