Halmia startade säsongen med ett minst sagt stukat självförtroende. Laget hade gått från division 2 2012 till Elitettan 2014. Kurvan hade pekat rakt upp. Dessvärre blev det direkt degradering till division 1 och det var där säsongen 2015 startade; med en motgång som under året vändes till en stor framgång
I december 2014 startade Halmia sin säsong med träning på Sannarps konstgräs. Sedan dess har laget tagit sig igenom 140 träningar och 65 matcher. Det innebär att laget i snitt träffats mellan fyra och fem dagar i veckan. Resultatet av all träning blev två fjärdeplaceringar; en i division 1 och en i division 2.
- De tjejer som spelar i Halmia lägger ner sin själ på fotboll. De andas och lever fotboll. Att spela fotboll på denna nivå innebär, som Churchill hade sagt, blod, svett och tårar, säger huvudtränare Håkan Magnusson.
Laget inledde sitt träningsmatchande den 14 februari hemma på Sannarp. För motståndet stod division 1-kollegan från Helsingborg Eskilsminne. Dessvärre började 2015 som 2014 slutade; med en förlust. Skånskorna vann med 2-1 sedan Ebba Hed gjort målet. Generellt inledde Halmia träningsmatchandet på ett mediokert sätt där laget förlorade mot LB07, IFK Kalmar och Nittorp. Vändningen kom i Västergötland. Laget begav sig till Lidköping och på vägen blev bussen hindrad av fågelskådare och turister som bevittnade den berömda trandansen vid Hornborgarsjön. Inget kunde dock stoppa Halmia ute på plan utan laget tog en meriterande och viktig seger med 4-2.
- Vi behövde tid att jobba in ett nytt lag. Segern mot Lidköping var oerhört viktig för självkänslan och jag minns matchen med välbehag och en tro på att vi faktiskt var på rätt väg, säger Magnusson.
Tävlingssäsongen inleddes i och med deltagandet i DM. ISH gick fram som en ångvält och krossade VGLT (8-0), Oskarström (6-0) och Torup/Rydö (7-0). Efter gruppspelet hade Halmia tre raka segrar och en målskillnad på 21-0. När utslagstävlingen av DM inleddes ställdes Halmia mot Vinberg och även där blev resan fram i turneringen tämligen enkel; segern skrevs till 7-0.
Den 6 april var en dag då känslorna var blandade. Halmia vann med 3-1 mot Dösjöbro i Svenska cupen och tog sig till andra omgång. Samtidigt fick nyförvärvet Amela Basic en otäck skada som senare diagnostiserades som en korsbandsskada. Basic har sedan dess jobbat sig friskare och friskare och förhoppningsvis är hon med igen vid säsongsstart 2016.
Den 11 april spelade Halmia genrep inför återstarten i division 1. För att hitta gräs begav sig laget till Laholms kommun och Hasslövs idrottsplats, som ligger precis vid foten av Hallandsås. Glimåkra vann med 2-0 och lite frågetecken fanns inför premiären mot Ormaryd från Nässjö som skulle spelas en dryg vecka senare.
Fortsättning följer - Del 2 - Vårsäsongen