Efter några månader i seriekonkurrenten IF Böljan återvänder Anna Eckert till Halmia. Eckert har under veckan tränat med laget och under torsdagen blev allt klart mellan Böljan och Halmia. Det enda som återstår är formaliteter.
- Just nu har vi en bra uppsättning med målvakter. Vi har Isabel Sandström, Sabina Jönsson och Anna Eckert. Dessutom har vi Sara Johnsson från Snöstorp/Nyhem som tränar med oss vissa träningar i veckan, säger tränare Håkan Magnusson.
Eckert är nöjd att bara tillbaka på Sannarp.
- Det känns bra att vara tillbaka. Känns lite som att komma hem. Det blir en liten nytändning och det är kul att träffa lagkamrater igen, säger Eckert efter torsdagskvällens träning.
Om alla pusselbitar faller på plats så kan Halmia ställas mot Böljan i DM-final. Dessvärre får inte Anna Eckert stå då eftersom hon redan spelat DM för Böljan. Det viktigaste är dock att Eckert är tillbaka i Halmia.